INTRO PR . CENTRUM PRASOWE

Rduch & Felczyński - pasja do dzwonów

Po odlewie dzwonu dla Bazyliki Mariackiej, zaskoczeni sami ludwisarze!

Po odlewie dzwonu dla Bazyliki Mariackiej, zaskoczeni sami ludwisarze!

Dzwon Józef z Nazaretu wykonany na 700-lecie Bazyliki Mariackiej w Krakowie, wydobyty z dołu odlewniczego zaskoczył samych ludwisarzy – doskonałym odlewem i precyzją zdobień.


– Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości płaskorzeźb, których szczegóły doskonale utrwaliły się na dzwonie – mówi właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotr Olszewski. Odlewem zachwycony jest też krakowski znawca dzwonów Andrzej Bochniak: – Duża precyzja. To będzie super dzwon! – chwali.


Oprócz postaci św. Józefa, dzwon zdobią elementy historyczne: aktualny herb Krakowa, herb metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, herb fundatora pierwszej świątyni mariackiej – biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża oraz początnik w postaci pieczęci archiprezbitera Kościoła Mariackiego.


Dzwon Józef z Nazaretu odlano 31 maja w przemyskiej Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, a o jego automatykę i montaż zadba śląska firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika. Aktualnie będzie go cyzelował twórca zdobień, artysta plastyk Ryszard Ryho Paprocki.


700-kilogramowy dzwon na 700-lecie konsekracji Bazyliki Mariackiej, wybrzmi po raz pierwszy 1 stycznia 2020 r., a następnie każdego kolejnego dnia w samo południe, tuż po hejnale z wieży mariackiej. Dzwon Józef z Nazaretu powiększy istniejącą już średniowieczną „orkiestrę maryjną”, którą tworzy zespół czterech dzwonów i dwóch gongów, niespotykany nigdzie dotąd na świecie. Dziś w świątyni dzwonią: rycerski Półzygmunt, królewski Tenebrat, misyjny Misjonał i najstarszy Mieszczański tzw. Campana Antiqua – zawieszone we wnętrzu wieży niższej zamienionej w dzwonnicę.


* * *

Rduch & Felczyński – wielopokoleniowa pasja do dzwonów

Rduch & Felczyński to konsorcjum Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy, które od wielu pokoleń tworzą wyjątkowe i unikatowe dzwony dla obiektów sakralnych i nie tylko – zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu od 1808 r. specjalizuje się w odlewaniu dzwonów. Rodzinna firma z ponad 200-letnią tradycją ludwisarską, stosuje nowoczesne rozwiązania w zakresie projektowania, zawieszania i obsługi dzwonów.


Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika założona została przez Antoniego Rducha, w 1973 roku. Dziś jest jedną z najstarszych firm automatyki dzwonów w Europie Środkowo-Wschodniej. Od samego początku działalności rodzinne przedsiębiorstwo dba o najwyższą jakość i innowacyjność produkowanych urządzeń.


KONTAKT dla mediów:


Ewa Osiecka – agencja INTRO PR
tel. (+48) 797 479 102
e-mail: e.osiecka@intropr.pl

Masz pytania?