INTRO PR . CENTRUM PRASOWE

Rduch & Felczyński - pasja do dzwonów

To co największe – wcale nie przeraża specjalistów z Czernicy

 To co największe – wcale nie przeraża specjalistów z Czernicy

Nie boi się nawet najtrudniejszych wyzwań, a słowo „największy” Grzegorz Klyszcz na stałe wprowadził do słownika w swojej firmie.


Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris”, jeden z największych elewacyjnych zegarów Europy odmierzający czas w Galerii Jurajskiej w Częstochowie, który wraz ze ścianą wodną zgłoszony został do Księgi Rekordów Guinnessa czy też najlepszy specjalista w tej części Europie w ratowaniu uszkodzonych dzwonów – stawia przedsiębiorcę w pierwszym szeregu znanych już nie tylko w kraju ekspertów od zadań specjalnych.


I nic to, że jego czernicka firma Rduch Bells & Clocks mieści się na prowincji, gdyż o wielkości stanowi nie miejsce, ale podejmowane wyzwania. Jednym z nich była decyzja o odlaniu wspólnie z Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu dzwonu dla brazylijskiej bazyliki, odpowiednika polskiej Częstochowy.


Największy Dzwon „Vox Patris”


Pierwsze rozmowy dotyczące realizacji „Vox Patris” rozpoczęły się w 2013 r. Początkowo nie planowano tak dużej inwestycji, jednak przedstawiciel sanktuarium lecąc do Europy przez Niemcy zachwycił się tam największym, ważącym 24 t Dzwonem „Święty Piotr”. – Zaprosiliśmy do Polski brazylijskiego inwestora, aby zobaczył inne dzwony oraz poznał kulturę dzwonienia w naszym kraju. Przedstawiliśmy własną wizję oraz projekt obrazujący autorskie rozwiązanie na skalę planowanego obiektu – tłumaczy Grzegorz Klyszcz, podejmując się technicznej obsługi Dzwonu „Vox Patris”.


Niespotykanej wielkości kolos, który waży 55 t, ma średnicę 4,5 m oraz ponad 4 m, będzie musiał udźwignąć 2-tonowe serce, które wykute zostanie już na wiosnę. Czerniccy fachowcy muszą również zadbać, aby bezpiecznie zawisł na 12-tonowym jarzmie.


Ogromny designerski czasomierz

Imponujące wymiary posiada również „Zegar Jurajski”, odmierzający czas w Galerii Jurajskiej w Częstochowie. Niezwykłą tarczę tworzą ruchome koła zębate, z których największe ma 2 m. Dopełniają je strzeliste wskazówki – 3-metrowa godzinowa i 2,25-metrowa minutowa oraz ogromne 3-metrowe wahadło. Olbrzym o średnicy 6,5 m wykonany przez firmę Rduch Bells & Clocks wielkością porównywalny jest z londyńskim „Big Benem” (7 m), a przy tym większy jest od zegarów na Pałacu Kultury w Warszawie (6 m) i na Kremlu w Moskwie (6,12 m). – Projekt był bardzo wymagający. Dużym utrudnieniem była ściana wodna galerii. Zawieszone na szklanej tafli koła zębate musiały być lekkie, a przy tym wykonane z odpornych na wilgoć kompozytów – mówi o sposobie mocowania zegara Grzegorz Klyszcz.


W sukurs słońcu…


… przychodzą nowoczesne technologie, jakie wykorzystuje Grzegorz Klyszcz w iluminacji kościołów oraz innych obiektów publicznych i sakralnych. – Światło w obiektach sakralnych musi być dyskretne, podkreślać piękno rzeźb, obrazów i detali architektonicznych. Poza wydobywaniem atmosfery świątyni, musi służyć wiernym, których modlitwy nie powinno rozpraszać mocne nachalne światło, nie sprzyjające skupieniu – mówi.


Swoje eksperymenty świetlne wykorzystał także przy iluminacji Pomnika poległych górników KWK „Wujek” w Katowicach. Zadanie tym trudniejsze, że krzyż musiał zostać oświetlony w barwach flagi narodowej. Dziś przy każdej rocznicowej okazji jaśnieje w kolorach bieli i czerwieni.


Najlepszy specjalista w ratowaniu dzwonów


Taką renomę w tej części Europy zdobyła firma Rduch Bells & Clocks spawając uszkodzone dzwony. Kiedy wydawałoby się, że pozostaje już tylko przetopić nadszarpnięte zębem czasu giganty, z pomocą wkracza unikalna, w pełni skuteczna metoda, którą stworzyli wspólnie: czernicka firma z Katedrą Odlewnictwa Politechniki Śląskiej i Pracownią Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu. I to właśnie firmie Rduch Bells & Clocks powierzono w ostatnim czasie zespawanie pęknięć płaszcza Dzwonu Maryan, bijącego w Kościele Farnym w Krośnie.


Kolejnym wyzwaniem będą podświetlenia w Kościele Mariackim w Krakowie. Wizja, wiedza i doświadczenie czernickich specjalistów, pozwoli już wkrótce wydobyć z cienia monumentalnej budowli, to co piękne i wzniosłe.

* * *

Rduch & Felczyński – wielopokoleniowa pasja do dzwonów

Rduch & Felczyński to konsorcjum Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy, które od wielu pokoleń tworzą wyjątkowe i unikatowe dzwony dla obiektów sakralnych i nie tylko – zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu od 1808 r. specjalizuje się w odlewaniu dzwonów. Rodzinna firma z ponad 200-letnią tradycją ludwisarską, stosuje nowoczesne rozwiązania w zakresie projektowania, zawieszania i obsługi dzwonów.


Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika założona została przez Antoniego Rducha, w 1973 roku. Dziś jest jedną z najstarszych firm automatyki dzwonów w Europie Środkowo-Wschodniej. Od samego początku działalności rodzinne przedsiębiorstwo dba o najwyższą jakość i innowacyjność produkowanych urządzeń.


KONTAKT dla mediów:


Ewa Osiecka – agencja INTRO PR
tel. (+48) 797 479 102
e-mail: e.osiecka@intropr.pl

Masz pytania?