INTRO PR . CENTRUM PRASOWE

Rduch & Felczyński - pasja do dzwonów

Narodził się na Podkarpaciu, aby wybrzmiewać o niepodległości Polski

Narodził się na Podkarpaciu, aby wybrzmiewać o niepodległości Polski

Jedyny w swoim rodzaju Dzwon Niepodległości odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Niezwykły pomysł na uświetnienie w ten sposób jubileuszu 100-lecia odrodzenia państwowości, powstał w samorządzie województwa podkarpackiego przy pełnym poparciu jego zarządu.


Narodzinom Dzwonu Niepodległości, 26 października towarzyszyli m.in. inicjator pomysłu wicemarszałek samorządu województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, członek Zarządu Piotr Pilch oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Marek Jastrzębski.


W ciągu zaledwie kilku minut forma pod okiem mistrzów ludwisarstwa Waldemara Olszewskiego i jego syna Piotra – właściciela przemyskiej pracowni Jana Felczyńskiego, została zalana brązem dzwonowym, a więc stopem czystej miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Dzwon ozdobiony został odpowiednio do jubileuszowego wydarzenia: polskim godłem z napisem Dzwon Niepodległości i herbem województwa podkarpackiego. Poza tym znajdują się na nim daty odzyskania niepodległości oraz pełna treść Roty Marii Konopnickiej. Odpowiednia inskrypcja przypomina zaś, że jest on darem Urzędu Marszałkowskiego dla Rzeszowa.


Dzwon o średnicy 118 cm i tonie uderzeniowym f/1, posiadać będzie dobrane do swej wagi – 1000 kg dębowe jarzmo i odkute w kuźni serce, a także umieszony zostanie na specjalnej drewnianej konstrukcji, o co zadba współpracująca z przemyską ludwisarnią, firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika.


– To jedyny oficjalnie odlany dzwon upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy dumni, że powstał on na Podkarpaciu i że będzie ważnym symbolem obchodów rocznicowych 11 i 12 listopada – przekonany jest o znaczącej randze swego dzieła Piotr Olszewski.


Dzwon Niepodległości zaplanowano wystawić na placu Farnym w Rzeszowie, gdzie podziwiający go mieszkańcy będą mogli sami wypróbować jego dźwięk. Jednocześnie pracownia ludwisarska stworzyła limitowaną serię małych dzwonków, będących replikami Dzwonu Niepodległości.


* * *


Rduch & Felczyński – wielopokoleniowa pasja do dzwonów

Rduch & Felczyński to konsorcjum Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy, które od wielu pokoleń tworzą wyjątkowe i unikatowe dzwony dla obiektów sakralnych i nie tylko – zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu od 1808 r. specjalizuje się w odlewaniu dzwonów. Rodzinna firma z ponad 200-letnią tradycją ludwisarską, stosuje nowoczesne rozwiązania w zakresie projektowania, zawieszania i obsługi dzwonów.


Rduch Bells & Clocks w Czernicy k. Rybnika założona została przez Antoniego Rducha, w 1973 roku. Dziś jest jedną z najstarszych firm automatyki dzwonów w Europie Środkowo-Wschodniej. Od samego początku działalności rodzinne przedsiębiorstwo dba o najwyższą jakość i innowacyjność produkowanych urządzeń.


KONTAKT dla mediów:


Ewa Osiecka – agencja INTRO PR
tel. (+48) 797 479 102
e-mail: e.osiecka@intropr.pl

Masz pytania?